Răspuns :
Un amestec de azot si oxid de carbon 4 cu volumul de 12 l (conditii normale)
cintareste 20,7 g Calculati partea de masa a fiecarui gaz din amestec.
cintareste 20,7 g Calculati partea de masa a fiecarui gaz din amestec.
V amestec=V1+V2=12 l
V1=n1*22,4l si V2=n2*22,4l
V=22,4(n1+n2)
sau 22,4(n1+n2)=12 (1)
m amestec=m1+m2
m1=n1*M N2 =n1*28
si m2=n2*M CO2=n2*44
m amestec=28n1+44n2
sau 28n1+44n2=20,7 (2)
din (1) si (2) faci un sistem de doua ecuatii cu necunoscutele n1 si n2
dupa aflarea lor vei calcula pe rand masele m1=n1*M N2 si m2=n2*MCO2
apoi rationamentul folosit in continuare este:
daca in 20,7 g amestec........ .m1 g....... .m2 g
100g amestec........x %N2 y% CO2
V1=n1*22,4l si V2=n2*22,4l
V=22,4(n1+n2)
sau 22,4(n1+n2)=12 (1)
m amestec=m1+m2
m1=n1*M N2 =n1*28
si m2=n2*M CO2=n2*44
m amestec=28n1+44n2
sau 28n1+44n2=20,7 (2)
din (1) si (2) faci un sistem de doua ecuatii cu necunoscutele n1 si n2
dupa aflarea lor vei calcula pe rand masele m1=n1*M N2 si m2=n2*MCO2
apoi rationamentul folosit in continuare este:
daca in 20,7 g amestec........ .m1 g....... .m2 g
100g amestec........x %N2 y% CO2
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!