La o fabrica de conserve s.au adus 85 de lazi a cate 25 kg de rosii si 64 de lazi a cate 35 kgde rosii. Pentru a se prepara suc de rosii s.au folosit 3380 de kg,iar restul pentru bulion.Stiind ca pentru a se podruce un litru de bulion sunt necesare 5 kg de rosii , aflati cati litri de bulion s.au obtinut. Va rog frumos :(
1. 85 x 25 kg + 64 x 35 kg = 4 365 kg (totalul kg de de rosii ) 2. 4 365 kg - 3380 kg = 985 kg (restul kg de rosii ) 3. 985 kg : 5 kg = 197 litri ( litrii de bulion care s-au obtinut )
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!