Calculati volumul de oleum cu 25%SO3 si cu ρ=1.9g/ml si Vh2so4=80% si cu ρH2SO4=1.7g/ml necesara prepararii a 550 kg de solutie H2SO4 ,c%=98%? Cum se face?De ce trebuie sa ma leg mai intai?
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!