Răspuns :
Reactia este:
2NaNo3+H2SO4=Na2SO4+2HNO3
Masa moleculara a azotatului de sodiu este 85. In reactie intra 17 g , deci 17/85 moli adica 0.2 moli azotat de sodiu.
Conform reactiei din 2 moli de azotat de sodi rezulta 2 moli de acid azotic, deci din 0.2 moli azotat de sodiu vor rezulta 0.2 moli acid azotic. (se face o regula de 3 simpla)
0.2moli acid azotic inseamna 0.2x63 g=12.6 g acid azotic (63 este masa moleculara a acidului azotic)
La punctul 2 nu stiu sa scriu reactia pentru a calcula. Eventual da-mi detalii despre reactie.
3. 2HNO3+Ca= Ca(NO3)2+ H2
Din reactia de la pct. 1 am aflat ca rezulta 0.2 moli. Deci in reactia de la pct 3 vor intra 0.2 moli acid azotic
Conform reactiei, 2moli acid..........1mol azotat de calciu
0.2 moli acid........X
X=0.1 moli care cantaresc 0.1x164=16.4 g azotat de calciu
(164 este masa moleculara a azotatului de calciu)
2NaNo3+H2SO4=Na2SO4+2HNO3
Masa moleculara a azotatului de sodiu este 85. In reactie intra 17 g , deci 17/85 moli adica 0.2 moli azotat de sodiu.
Conform reactiei din 2 moli de azotat de sodi rezulta 2 moli de acid azotic, deci din 0.2 moli azotat de sodiu vor rezulta 0.2 moli acid azotic. (se face o regula de 3 simpla)
0.2moli acid azotic inseamna 0.2x63 g=12.6 g acid azotic (63 este masa moleculara a acidului azotic)
La punctul 2 nu stiu sa scriu reactia pentru a calcula. Eventual da-mi detalii despre reactie.
3. 2HNO3+Ca= Ca(NO3)2+ H2
Din reactia de la pct. 1 am aflat ca rezulta 0.2 moli. Deci in reactia de la pct 3 vor intra 0.2 moli acid azotic
Conform reactiei, 2moli acid..........1mol azotat de calciu
0.2 moli acid........X
X=0.1 moli care cantaresc 0.1x164=16.4 g azotat de calciu
(164 este masa moleculara a azotatului de calciu)
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!