Un fermier vindea la piaţă gogoşari de două ori mai scump decît ardei dulci .Cît costă un kg de gogoşari,daca pentru 52 kg de gogoşari si 76,5 kg de ardei dulci vinduţi fermierul a primit 1083 lei ajutaţima va rog frumos
x=pret gogosari y=pret ardei dulci 52x+76.5y=1083 dar x=2y => 52*2y+76.5y=1083 104y+76.5y=1083 180,5y=1083 y=1083:180.5 y=6 lei kg ardei x=2*6=12 lei kg gogosari
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!