👤

Un fermier vindea la piaţă gogoşari de două ori mai scump decît ardei dulci .Cît costă un kg de gogoşari,daca pentru 52 kg de gogoşari si 76,5 kg de ardei dulci vinduţi fermierul a primit 1083 lei ajutaţima va rog frumos 

Răspuns :

x=pret gogosari
y=pret ardei dulci
 52x+76.5y=1083
dar x=2y 
=>  52*2y+76.5y=1083
104y+76.5y=1083
180,5y=1083
y=1083:180.5
y=6 lei kg ardei
x=2*6=12 lei kg gogosari