Răspuns :
Cu semnul "*" notez inmultirea, iar cu semnul "/" notez linia de fractie.
a).
Masa molara a HCl este 1*1 + 1*35,5 = 36,5(g/mol).
Notez cu V - volumul de solutie de HCl(cm cubi) ce se dilueaza cu apa.
Deci masa solutiei initiale de HCl este ro HCl *V = 1,183V(g solutie HCl 36%).
Masa dizolvata de HCl din aceasta solutie se calculeaza din formula concentratiei procentuale:
c = 100*md/ms, de unde md = c*ms/100 = 36*1,183V/100 = 0,42588V(g HCl).
Numarul de moli n de HCl dizolvati in aceasta solutie este n = md/masa molara a HCl = 0,42588V/36,5 = aprox. 0,0117V(moli HCl).
Volumul de apa folosit la diluare este 2V(cm cubi apa).
Asadar cei 0,0117V moli HCl se gasesc dizolvati,dupa diluarea cu apa, in (V + 2V) = 3V(cm cubi solutie HCl) = 0,003V(litri solutie HCl).
Asta deoarece 1 litru = 1000 cm cubi..
Deci aceasta solutie de HCl obtinuta dupa diluare are concentratia molara:
Concentratia molara = numar moli substanta dizolvata/volumul solutiei = 0,0117V/0,003V = 3,9(moli/l).
b).
1 ml = 1 cm cub.
Deci se iau 200 ml(adica 0,2 litri)solutie HCl de concentratie 3,9 moli/l.
Numarul de moli n1 de HCl corespunzator la 0,2 litri solutie HCl de concentratie 3,9 moli/l se va determina din formula concentratiei molare:
3,9 = n1/0,2, de unde n1 = 0,2*3,9 = 0,78(moli HCl).
Din stoechiometria ecuatiei reactiei chimice de neutralizare, determinam cati moli de NaOH neutralizeaza cei 0,78 moli HCl.
HCl + NaOH = NaCl + H2O
Daca 1*1 moli HCl reactioneaza cu 1*1 moli NaOH
Atunci 0,78 moli HCl vor reactiona cu x moli NaOH
x = 0,78*1/1 = 0,78(moli NaOH).
Cei 0,78 moli NaOH se vor gasi dizolvati in 300 ml solutie NaOH, adica in 0,3 litri solutie NaOH.
Concentratia molara a solutiei de NaOH necesara neutralizarii va fi deci:
0,78/0,3 = 2,6(moli/l).
Asta este parerea mea.
a).
Masa molara a HCl este 1*1 + 1*35,5 = 36,5(g/mol).
Notez cu V - volumul de solutie de HCl(cm cubi) ce se dilueaza cu apa.
Deci masa solutiei initiale de HCl este ro HCl *V = 1,183V(g solutie HCl 36%).
Masa dizolvata de HCl din aceasta solutie se calculeaza din formula concentratiei procentuale:
c = 100*md/ms, de unde md = c*ms/100 = 36*1,183V/100 = 0,42588V(g HCl).
Numarul de moli n de HCl dizolvati in aceasta solutie este n = md/masa molara a HCl = 0,42588V/36,5 = aprox. 0,0117V(moli HCl).
Volumul de apa folosit la diluare este 2V(cm cubi apa).
Asadar cei 0,0117V moli HCl se gasesc dizolvati,dupa diluarea cu apa, in (V + 2V) = 3V(cm cubi solutie HCl) = 0,003V(litri solutie HCl).
Asta deoarece 1 litru = 1000 cm cubi..
Deci aceasta solutie de HCl obtinuta dupa diluare are concentratia molara:
Concentratia molara = numar moli substanta dizolvata/volumul solutiei = 0,0117V/0,003V = 3,9(moli/l).
b).
1 ml = 1 cm cub.
Deci se iau 200 ml(adica 0,2 litri)solutie HCl de concentratie 3,9 moli/l.
Numarul de moli n1 de HCl corespunzator la 0,2 litri solutie HCl de concentratie 3,9 moli/l se va determina din formula concentratiei molare:
3,9 = n1/0,2, de unde n1 = 0,2*3,9 = 0,78(moli HCl).
Din stoechiometria ecuatiei reactiei chimice de neutralizare, determinam cati moli de NaOH neutralizeaza cei 0,78 moli HCl.
HCl + NaOH = NaCl + H2O
Daca 1*1 moli HCl reactioneaza cu 1*1 moli NaOH
Atunci 0,78 moli HCl vor reactiona cu x moli NaOH
x = 0,78*1/1 = 0,78(moli NaOH).
Cei 0,78 moli NaOH se vor gasi dizolvati in 300 ml solutie NaOH, adica in 0,3 litri solutie NaOH.
Concentratia molara a solutiei de NaOH necesara neutralizarii va fi deci:
0,78/0,3 = 2,6(moli/l).
Asta este parerea mea.
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!