👤

Am nevoie de ajutor la matematica . Suna asa :
Intr-un aliaj se afla 3kg cositor . Stiind ca masa cositorului este 24% din masa aliajului , aflati masa aliajului .
Raspunsul trebuie sa fie 12,5 dar am nevoie de rezolvare .
Va multumesc anticipat :)


Răspuns :

Notam cu "x" aliajul.
(24*x):100=3 kg/*100
24*x=300-->x=[tex] \frac{300}{24} =12.5[/tex]