va rog ajutatima cat mai repede
O bila din aluminiu cu volumul 100cm ³ se suspendã de un resor cu constanta elasticã K=1N/cm.Calculeaza alungimea resorului.
Transformari: V=100 cm3=0,0001 m3 K=1 N/cm= 0,01 N/m Formule: V=m/densitate m=densitate x V Fel = P P = m x g Fel = K x delta L delta L = Fel/K Inlocuiri: m=2700 x 0,0001 = 0,27 kg P= 0,27 x 10 = 2,7 N delta L = 2,7/0,01 = 270 m
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!