Răspuns :
Cat inseamna reducerea?
30%*10000=30/100*10000=3000
Cat costa biletul unui elev dupa reducere?
10000-3000=7000
Metoda 2. Cat costa un bilet pt un elev
X-30x=? Unde x este pretul biletului intreg care in cazul nostru10000
10000-30%*10000=10000-30/100*10000=10000-3000=7000
1) 30% din 10000 = 3000 respectiv 10000-3000=7000 lei
2) 10000-30%=7000 lei
(Un bilet pentru elev costa 7000 lei)
2) 10000-30%=7000 lei
(Un bilet pentru elev costa 7000 lei)
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!