👤

Cate grame de oxigen corespund la 2 moli de apa?Dar la 5 moli de Al2O3?

Răspuns :

in 1 mol H2O...16gO
in 2 moli H2O....xgO=>x=2*16=32g O
M Al2O3= 2*27+3*16=54+48=102
in 1 Mol Al2O3...48G O
in 5 Moli Al2O3...y g O => y =48*5=240g O