👤

in cursul unei zile ,de la o moara au plecat spre fabricile de paine 100 saci cu faina a 75 kg fiecare si 100 de saci cu faina a cate 45 kg fiecare .
cate autocamioane au fost necesare pentru a transporta 1000 kg la fiecare transport?


Răspuns :

Cate kg de faina au cei 100 de saci a cate 75 kg? 100×75=7.500 Cate kg de faina au cei 100 de saci acate 45kg? 100×45=4.500 Cate kg au impreuna cei 200 de saci? 7.500+4.500=12.000 Cate autocamioane vor fii necesare pentru a transporta 1.000 de kg la fiecare transport? 12.000:1.000=12 autocamioane necesare.
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!


Ze Questions: Alte intrebari