O cantitate de 6.2 g de carbonat al unui metal divalent se descompune prin incalzire intr-un oxid bazic si doixid de carbon.doixidul de carbon se trece
printr-o solutie de hidroxid de sodiu si rezulta 5.3 g carbonat de sodiu.
a)Sa se identifice carbonatul
b)Sa se calculeze masa de CO2 (dioxid de carbon) rezultat din reactia de descompunere.
CO2+2NaOH=Na2CO3+H2O 44g..................106g x..........................5,3g x=2,2g CO2 rezultat in urma reactiei de descompunere MCO3=MO+CO2 X+60..............44 6,2..................2,2 X+60=124 X=64 deci metalul este Cu carbonatul metalic este CuCO3
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!