👤

intr-un butoi sunt 1000l de vin.Prima data se scoate trei sferturi din cantitate de vin si apoi inca o cincime din rest ambalandu-se in bidoane de cate 5 litri.Pretul unui litru de vin este 12,5 lei.
afla cantitatea de vin scoasa prima data din butoi si numarul de bidoane necesare pentru aceasta cantitate



Răspuns :

[tex]1000- \frac{3}{4}*1000=1000-750=250 \\ \frac{1}{5}*250=50[/tex]
⇒ [tex] \frac{750+50}{5}=160 [/tex] bidoane, în total
Bidoanele costă [tex]160*12,5=2000lei[/tex]
 Din prima cantitate scoasă, 750l, se obțin [tex] \frac{750}{5}=150 [/tex] bidoane                
               
1/3 din 1000= 1/3*1000=1000/3-prima data
1000-1000/3= 3000-1000/3=   2000/3-restul
1/5 din 2000/3 =1/5*2000/3=400/3-a doua oara
2000/3-400/3=1600/3-noul rest

1000/3+400/3=1400/3=  466,6 litri de vin
 466,6 :5=93,3   butoaie ≈94

1l...............12,5 lei
466,6.............x
x=466,6*12,5=5832,5lei

1000/3=333,3litri
333,3:5=66,6 butoaie ≈67
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!


Ze Questions: Alte intrebari