👤



Un corp cu greutatea G =1000N trebuie ridicat la inaltimea h=2m folosind un plan inclinat cu lungimea l =4m si cu randamentul mecanic n =80%.
Care este forta minima necesara acestei actiunii?
Ce valoare ar avea aceasta forta daca s-ar putea inlatur frecarile? Va rog eu mult sa ma ajutati ca daca nu iau doi la fizica si nu as vrea asta!


Răspuns :

η=Lu/Lc=G*h/F*l
⇒F=G*h/η*l
F=1000N*2m/4m*0.8=625N
Daca s-ar inlatura frecarile forta ar avea o valoare mai mare.