👤

Se adaugă x g sodiu în 200 g soluţie de hidroxid de sodiu 20 %, obţinându-se o nouă soluţie de concentraţie 40%. Determinaţi masa de aliaj echimolecular de Zn şi Cu care va reacţiona cu soluţia obţinută.

Răspuns :

c/100=md/ms md=c x ms / 100 = 40 x 200 / 100 = 80 g ⇒
 mH2O = 200 - 80 = 120g 
23      18         40
Na + HOH = NaOH + 1/2 H2↑
 x        a          b
a= 18x/23            ms finala = 200 - a + b = 200 - 22x/23
b= 40x/23            md final = 80 + b = 80 + 40x/23
c x ms = md x 100 ⇔ 40 x ( 200 - 22x/23 ) = 100 x (80 + 40x/23) ⇔
8000 - 880x/23 = 800 + 4000x/23 ⇔7200 = 4880x/23 ⇔ x ~ 33,93g ⇒
md final = 59 + 80 = 139g ; 
Cu + NaOH nu reactioneaza 
65       2x40
Zn + 2NaOH + 2H2O = Na2[Zn(OH)4] + H2↑
 x        139 ⇒ x = mZn ~ 112,9 ⇒ n Zn ~ 1,76 moli
aliaj echimolecular ⇒ n Cu = 1,76 moli ⇒ m Cu ~ 112,9 ⇒ m aliaj = 225,8
n= numar de moli '
Calculele sunt aproximative ! Daca vezi greseli, nu ezita sa ma anunti si voi reface partea, asta daca gasesti una ( probabil nu, dar inca e posibil sa fi facut una-doua greseli...)

Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!


Ze Questions: Alte intrebari