👤

intr-o urna sunt 50 de bile galbene si verzi.Aflati catebile sunt fiecare fel daca probabilitatea de a extrage o bila galbena e de 0,4

Răspuns :

Probabilitatea de a extrage o bila galbena este 0,4=40% ⇒ 40% din 50=20 bile galbene.
Deci dacă sunt 20 de bile galbene 
50-20 = 30 bile verzi.