👤

18% din elevii unei scoli sunt in calasa a Vlll-a,iar 90% din acestia au promovat examenul de capacitate.Stiind ca 243 de elevi au promovat examenul de capacitate,aflati nr.de ele ai scolii.
PS:Rapid va rog frumos


Răspuns :

Știm că 90% din elevii de clasa a 8-a înseamnă 243, atunci [tex] \frac{100}{90} [/tex]din 243, adică[tex] \frac{10}{3^{2} } * 3^{5}=10* 3^{3}=270 [/tex]
 Deci sunt 270 elevi de a 8-a.
 Ăștia sunt 18%, deci în total ai 
[tex] \frac{100}{18}*270= \frac{50}{9}*9*30=50*30=1500 [/tex]

1500 de elevi
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!


Ze Questions: Alte intrebari