👤

metoda comparației

5 m pânză.........12 m stofă..........595 lei
5 m pânză.........7 m stofă ...........370 lei
cât costă un metru de pânză și cât un metru de stofă?

VĂ ROG !!!!!!!!!!! :)


Răspuns :

Metoda comparației

5 m pânză.........12 m stofă..........595 lei 
5 m pânză...........7 m stofă .........370 lei
________________________________ 
→ scad relatiile 

 /                          5 m stofa  costa 225 lei 

225 lei : 5 = 45 lei costa 1 m de stofa 

Inlocuiesc in relatia: 5 m pânză...........7 m stofă .........370 lei,  pretul stofei:

370 lei - 7 × 45 lei = 370 lei - 315 lei = 55 lei costa 5 m de pânză

55 lei : 5 = 11 lei costa un metru de pânză

Verific:    5 × 11 lei + 7 × 45 lei = 55 lei + 315 lei = 370 lei 
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!


Ze Questions: Alte intrebari