Răspuns :
Metoda comparației
5 m pânză.........12 m stofă..........595 lei
5 m pânză...........7 m stofă .........370 lei
________________________________ → scad relatiile
/ 5 m stofa costa 225 lei
225 lei : 5 = 45 lei costa 1 m de stofa
Inlocuiesc in relatia: 5 m pânză...........7 m stofă .........370 lei, pretul stofei:
370 lei - 7 × 45 lei = 370 lei - 315 lei = 55 lei costa 5 m de pânză
55 lei : 5 = 11 lei costa un metru de pânză
Verific: 5 × 11 lei + 7 × 45 lei = 55 lei + 315 lei = 370 lei
5 m pânză.........12 m stofă..........595 lei
5 m pânză...........7 m stofă .........370 lei
________________________________ → scad relatiile
/ 5 m stofa costa 225 lei
225 lei : 5 = 45 lei costa 1 m de stofa
Inlocuiesc in relatia: 5 m pânză...........7 m stofă .........370 lei, pretul stofei:
370 lei - 7 × 45 lei = 370 lei - 315 lei = 55 lei costa 5 m de pânză
55 lei : 5 = 11 lei costa un metru de pânză
Verific: 5 × 11 lei + 7 × 45 lei = 55 lei + 315 lei = 370 lei
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!