👤

Marchez ca raspuns " corect " . Un obiect costa 60000 lei . Dupa o scumpire acesta costa 69000 lei. Cu ce procent s-a majorat pretul ?

Răspuns :

60000- preț inițial
69000 - preț final
60000+p/100*60000=69000 - se reduce 100 cu 60000 și împărțim la 100 și vom avea
600+6p=690⇒6p=690-600⇒6p=90⇒p=90/6,⇒p=15
deci procentul e 15%