Scrii formula care iti da energia cinetica Ec=m*V²/2 avand grija ca m sa fie in kg si V in m/s. Obtii Ec in J In primul caz V=36km/h=10m/s Ec=900*10²/2 J In al doilea caz Ec=4500*10²/2 J Succes!
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!