👤

1.O proba dintr-un gaz A cu masa de 355 g ocupa la 100 grade Celsius si 3,73 atm un volum de 41 L.
a)Determinati masa molara a gazului si identificati gazul.
b)Calculati densitatea gazului in conditiile date.


Răspuns :

Cu semnul "*" notez inmultirea, iar cu semnul "/" notez linia de fractie.

Inteleg din formularea ta ca este vorba despre problema nr. 1.

a)

Se aplica ecuatia de stare a gazelor perfecte.

pV = nRT, iar numarul de moli n este exprimat cu relatia n = m/M.

M este masa molara a gazului.

Deci:  pV = (m/M)RT, adica
pVM = mRT, de unde determinam masa molara M:

M = mRT/(pV)

Se cunosc:

m = 355 g;
R = 0,082 l*atm/(K*mol);
T = 273 + 100 = 373(K);
Am utilizat relatia: T(K) = t(in grade Celsius) + 273. Daca ti se cere sa utilizezi relatia:
 T(K) = t(in grade Celsius) + 273,15,  foloseste-o pe aceasta din urma.
p = 3,73 atm;
V = 41 litri.

Deci, inlocuind in relatia (1), se obtine:

 M = 355*0,082*373/(3,73*41) = 71(g/mol).

Gazul cu masa molara M = 71 g/mol este Cl2.

Deci gazul A este clorul Cl2.

b)

Densitatea gazului(Cl2) ro in conditiile date in enunt este raportul dintre masa lui(355 g) si volumul ocupat de aceasta masa(deci 41 litri), adica:

 ro = m/V = 355/41 = aprox. 8,6585(g/litru) = aprox. (8,6585/1000)(g/cm cub) = aprox. 0,0086585(g/cm cub) = 8,6585(kg/metru cub).

Asta deoarece 1 metru cub = 1000 litri, iar 1 litru = 1 dm cub = 1000 cm cubi.

Asta este parerea mea. Daca ai raspunsul, vezi daca rezolvarea mea este corecta.




Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!


Ze Questions: Alte intrebari