Răspuns :
1.) 111 000 - 11 283 - (11 283 + 11 176) = 99 717 - 22 459 = 77 258 costume pentru copii
2.) 2800 - 1350 = 1450 kg vândute a 3-a zi
2800 - 1590 = 1210 kg vândute prima zi
2800 - 1210 - 1450 = 140 kg vândute a 2-a zi
3.) 1750 + 380 = 2130 kg pere
1750 - 1687 = 63 kg caise
63 : 9 = 7 lădiţe pentru caise
4.) 7892 - 4925 = 2967 frezii
7892 - 4950 = 2942 lalele
7892 - 2967 - 2942 = 1983 garoafe
5.) 3 jocuri = 2 x 48 + (48 - 13) = 96 + 35 = 131
11 jocuri = 3 x 3 + 2 = 3 x 131 + 2 x 48 = 393 + 96 = 489 lei
2.) 2800 - 1350 = 1450 kg vândute a 3-a zi
2800 - 1590 = 1210 kg vândute prima zi
2800 - 1210 - 1450 = 140 kg vândute a 2-a zi
3.) 1750 + 380 = 2130 kg pere
1750 - 1687 = 63 kg caise
63 : 9 = 7 lădiţe pentru caise
4.) 7892 - 4925 = 2967 frezii
7892 - 4950 = 2942 lalele
7892 - 2967 - 2942 = 1983 garoafe
5.) 3 jocuri = 2 x 48 + (48 - 13) = 96 + 35 = 131
11 jocuri = 3 x 3 + 2 = 3 x 131 + 2 x 48 = 393 + 96 = 489 lei
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!