Răspuns :
Cu semnul "*" notez inmultirea, iar cu semnul "/" notez linia de fractie.
Masa dizolvata este md = 6 g zahar.
Masa de apa este m H2O = 144 g H2O, deci masa solutiei ms este:
ms = md + m H2O = 6 + 144 = 150(g solutie).
Concentratia procentuala este:
c = 100*md/ms = 100*6/150 = 4.
Deci c% = 4%.
Masa dizolvata este md = 6 g zahar.
Masa de apa este m H2O = 144 g H2O, deci masa solutiei ms este:
ms = md + m H2O = 6 + 144 = 150(g solutie).
Concentratia procentuala este:
c = 100*md/ms = 100*6/150 = 4.
Deci c% = 4%.
md = 6 g zahar.
m H2O = 144 g H2O
ms = md + m H2O = 6 + 144 = 150(g solutie).
c = 100*md/ms = 100*6/150 = 4.
c% = 4%.
m H2O = 144 g H2O
ms = md + m H2O = 6 + 144 = 150(g solutie).
c = 100*md/ms = 100*6/150 = 4.
c% = 4%.
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!