Un corp se deplaseaza pe o suprafata orizontala , fara frecare , cu viteza v0 = 36 km/h . Asupra acestuia incepe sa actioneze , pe aceeasi directie cu viteza v0 , o forta F de valoare F= 20N. a, Forta F are aceeeasi valoare sens cu viteza v0 . Determinati masa corpului daca , dupa parcurgerea distantei d=20 m din momentul aplicarii fortei F , energia cinetita a corpului decine Ec = 0.8kJ . b. Calculati puterea medie dezvoltata de forta F pe distanta d , situatia de la punctul a . c Forta F este orientata in sens opus vitezei v0 . Considerand masa corpului m=8 kg , determinati distanta parcursa de corp pana la oprire , din momentul aplicarii fotei F asupra corpului care se deplaseaza cu viteza v0 - 36km/h. d Determinati inaltimea maxima la care ajunge corpul dat daca este lansat cu viteza v0 de la baza unui plan inclinat rugos , in lungul acestuia ( pe directia de panta maxima ) , stiind ca unghiul de inclinare al planului este a=45 de grade iar coeficientul de frecare la alunecare dintre corp si plan are valoarea = 0,2
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!