👤

Un corp are:
v=6000 cm/3
densitatea=3000 kg/3
m=?
G=?


Răspuns :

[tex]V=6000 cm^{3} [/tex]
ρ[tex]=3000kg/ m^{3} [/tex]
[tex]m=densitatea*V[/tex]
[tex]m=3000kg/ m^{3} *6000 cm^{3} =18000000g=18000kg[/tex]
[tex]G=g*m[/tex]
[tex]G=10N/kg*18000kg=180000N.[/tex]