👤

Un magazin vinde in medie pe zi 100 de sticle de suc de 2 litri.Cati hl de suc vinde magazinul timp de 5 zile? 



Răspuns :

 o zi - - -200litri
5 zile - - -x hl
x=5*200/1=1000litri=10hl
Magazinul vine 500 sticle de suc de 2 l in 5 zile , adica 500*2 = 1000 litrii de suc in 5 zile.
Un hl = 100 litrii
1000 l : 100 = 10 hl de suc in 5 zile