Răspuns :
Cu semnul "*" notez inmultirea, iar cu semnul "/" notez linia de fractie.
Determinam mai intai masa dizolvata de NaCl md1 din 200 g solutie NaCl 25%.
c1% = 25%; ms1 = 200 g solutie NaCl;
c1 = 100*md1/ms1, de unde md1 = c1*ms1/100 = 25*200/100 = 50(g NaCl).
Deoarece se adauga doar apa, inseamna ca in solutia diluata masa dizolvata de NaCl va fi aceeasi ca la inceput, adica md2 = md1 = 50 g NaCl.
Masa solutiei diluate va fi masa solutiei initiale(asadar 200 g solutie NaCl) plus masa de apa adaugata(asadar 200 g H2O), adica:
ms2 = 200 + 200 = 400(g solutie NaCl).
Concentratia solutiei diluate va fi deci:
c2 = 100*md2/ms2 = 100*md1/ms2 = 100*50/400 = 12,5.
Deci c2% = 12,5%.
Asta este parerea mea.
Determinam mai intai masa dizolvata de NaCl md1 din 200 g solutie NaCl 25%.
c1% = 25%; ms1 = 200 g solutie NaCl;
c1 = 100*md1/ms1, de unde md1 = c1*ms1/100 = 25*200/100 = 50(g NaCl).
Deoarece se adauga doar apa, inseamna ca in solutia diluata masa dizolvata de NaCl va fi aceeasi ca la inceput, adica md2 = md1 = 50 g NaCl.
Masa solutiei diluate va fi masa solutiei initiale(asadar 200 g solutie NaCl) plus masa de apa adaugata(asadar 200 g H2O), adica:
ms2 = 200 + 200 = 400(g solutie NaCl).
Concentratia solutiei diluate va fi deci:
c2 = 100*md2/ms2 = 100*md1/ms2 = 100*50/400 = 12,5.
Deci c2% = 12,5%.
Asta este parerea mea.
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!