👤

compune si rezolva o problema care sa se rezolve printr-o operatie ; pasta a costat 12 lei iar periuta de 3 ori mai putin

Răspuns :

Intr-un magazin se afla mai multe lucruri . Mihai vrea sa cumpere o pasta si o periuta . Vanzatorul a spus ca pasta costa 12 lei iar periuta de 3 ori mai putin . Cat costa periuta ? Rezolvare : 12 : 3 = 4 4 lei costa o periuta