Răspuns :
2Ca +O2-----> 2CaO
2*4og 1mol O2 deci masa de calciu necesara este 80g
sau:
1mol O2=32 g
x+ 32g=112g =>x=112-32=80 g
2. 2Mg +O2----->2MgO (1)
2*24g 22,4l 2*40g
28,2g.....x.......... w=47 gMgO
x=.......volumul O2
MgO+H2O---->Mg(OH)2 (2)
puritatea Mg=94% mMg pur=30*94/100=28,2g
din ec. (2) 40g MgO......18g H2o......58gMg(OH)2
47 g y z
y=21,15 gH2O z=68,15 g Mg(OH)2
mH2Oexces=153-21,15=.......
ms final= mMg(OH)2+mH2O exces=
inlocuiesti in formula c=md*100/ms unde md=z si ms este msfinal
la b) nu am inteles cerinta !!!!1
2*4og 1mol O2 deci masa de calciu necesara este 80g
sau:
1mol O2=32 g
x+ 32g=112g =>x=112-32=80 g
2. 2Mg +O2----->2MgO (1)
2*24g 22,4l 2*40g
28,2g.....x.......... w=47 gMgO
x=.......volumul O2
MgO+H2O---->Mg(OH)2 (2)
puritatea Mg=94% mMg pur=30*94/100=28,2g
din ec. (2) 40g MgO......18g H2o......58gMg(OH)2
47 g y z
y=21,15 gH2O z=68,15 g Mg(OH)2
mH2Oexces=153-21,15=.......
ms final= mMg(OH)2+mH2O exces=
inlocuiesti in formula c=md*100/ms unde md=z si ms este msfinal
la b) nu am inteles cerinta !!!!1
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!