👤

AJUTOR !
1.determina lungimea unui cablu de la linia de troleibuz cu rezistenta de 1 ohm si aria sectiunii transversale de 1cm patrati , confectionat din constantan .
2.determina aria sectiunii transversale a unui conductor din cupru cu lungimea de 100m si rezistenta de 0,1 ohm.
3. determina materialul din care este confectionat un conductor cu lungimea de 5 m , aria sectiunii transversale de 1mmcubi si rezistenta de 2 ohm


Răspuns :

Notam cu ρ=rezistivitatea.
pentru constantan ρcn=49×10⁻⁸Ωm
pentru cupru         ρcu=1,724×10⁻⁸Ωm
Conform definitiei rezistenta conductorului R=ρl/S, unde l=lungimea conductorului ar S=sectiunea tranversala
1)Atunci l=RS/ρ
R=1Ω; S=1cm²=10⁻⁴m²  ⇒  l=1×10⁻⁴/49×10⁻⁸=10⁴/49=204m
Deci l=204m
2) Din aceleasi relatii obtinem:
S=ρl/R  Pentru cupru:
S=1,724×10⁻⁸×100/0,1=1,724×10⁻⁴m²=1,724cm²
Deci S=1,724cm²
3) Pentru a afla materialul calculam rezistivitatea din formula de mai sus si apoi,cautand in tabelele cu rezistivitatea, gasim materialul care o are.
ρ=RS/l
R=2Ω; S=1mm²=10⁻⁶m²; l=5m
ρ=2×10⁻⁶/5=0,4×10⁻⁶Ωm=40×10⁻⁸Ωm;
Din tabele gasim ca ar fi vorba despre poloniu.