Răspuns :
4kg mere+3kg struguri=72,3 lei. 6kg mere+6 kg struguri= 127,2lei. Daca s ar fi cumparat 2*(4kg mere+3kg struguri) s ar fi platit 2*72,3 lei adica 8kg mere+ 6kg struguri=144,6lei. Noi stim ca pt 6kg mere+6kg struguri au costat 127,2 lei scadem din pretul celor 8kg mere si 6 kg struguri pretul celor 6kg mere si 6kg struguri si obtinem 144,6- 127,2=17,4 lei costa 2kg mere deci 1kg mere= 8,7 lei.
4*8,7=34,8 lei costa 4kg mere. 72,3-34,8=37,5lei costa 3kg struguri. 37,5:3=12,5 costa 1kg struguri
4(kg. mere) + 3(kg. struguri) = 72,3 lei
6(kg. mere) + 6(kg. struguri) = 127,2 lei
8(kg. mere) + 6(kg. struguri) = 144,6 lei
144,6 (lei) - 127,2 (lei) = 17,4 lei (costa 2 kg. de mere)
1 kg. mere = 8,7 lei
4 x(ori) 8,7 = 34,8 lei (costa 4 kg. de mere)
72,3 - 34,8 = 37,5 lei (costa 3 kg. de struguri
37,5 : 3 = 12,5 lei (costa 1 kg. de struguri)
Sper ca te-am ajutat.. A fost o problema foarte incalcita.. :)) BYe!
6(kg. mere) + 6(kg. struguri) = 127,2 lei
8(kg. mere) + 6(kg. struguri) = 144,6 lei
144,6 (lei) - 127,2 (lei) = 17,4 lei (costa 2 kg. de mere)
1 kg. mere = 8,7 lei
4 x(ori) 8,7 = 34,8 lei (costa 4 kg. de mere)
72,3 - 34,8 = 37,5 lei (costa 3 kg. de struguri
37,5 : 3 = 12,5 lei (costa 1 kg. de struguri)
Sper ca te-am ajutat.. A fost o problema foarte incalcita.. :)) BYe!
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!