Răspuns :
3 kg..........7,5 lei
4kg.............x
-----------------------
x=4x7,5:3= 10 lei
sau
Cat costa un kg de mere?
7,5:3=2,5 lei
Cat costa 4 kg de mere?
4x2,5=10 lei
4kg.............x
-----------------------
x=4x7,5:3= 10 lei
sau
Cat costa un kg de mere?
7,5:3=2,5 lei
Cat costa 4 kg de mere?
4x2,5=10 lei
3 kg = 7,5 lei
1 kg = 7,5 / 3 = 2, 5 kg
4 kg = 2,5 * 4 = 10 lei
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!