👤

Trei kg de mere costa 7,5 lei. Patru kg de mere de aceasi calitate costa ..

Răspuns :

3 kg..........7,5 lei
4kg.............x
-----------------------
x=4x7,5:3= 10 lei
sau
Cat costa un kg de mere?
7,5:3=2,5 lei
Cat costa 4 kg de mere?
4x2,5=10 lei


3 kg = 7,5 lei

1 kg = 7,5 / 3 = 2, 5 kg

4 kg =  2,5 * 4 = 10 lei

Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!


Ze Questions: Alte intrebari