👤

In ce cantitate de apa se gasesc 6 g H2?

Răspuns :

H2+O2=H2O
M H2O=2A H + AO=2+ 16=18
2G.........18G
6G..........XG=> X=17 ORI 6 /2 
X=54 g
m H2O=2+16=17. 18g H2O Se găsesc 2 g hidrogen. Aatunci în x grame de apă se găsesc 6 g hidrogen. X=18*6/2=54 grame apă