Cate Kg de fursecuri de 18 lei/kg trebuie amestecate cu 10 Kg de fursecuri de 25 lei/kg pentru a putea vinde toata cantitatea cu 20 lei/kg si suma incasata sa fie aceeasi in ambele cazuri ?
Te rog am nevoie de aceasta tema in 15 minute!!
daca se iau a kg a cate 18lei/kg si b=10 kg a cate 25 lei/kg se vor obtine (a+10) kg care vor costa 20(a+10) lei 18a + 25·10 = 20(a +10 ) 18a +250 = 20a + 200 2a = 50 a = 25 kg
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!