Răspuns :
x 222g
Ca(OH)2+2HCl=CaCl2+2H20=>x=masa at Ca(OH)2 X222g /masa at CaCl2
masa at masa at(pe care le calculezi asa:faci pt fiecare suma maselor atomice a fiecarui element chimic ce compune formula chimica,masa atomica pt fiecare o gasesti in tabelul periodic.
M=74 M=111
Ca(OH)2+2HCl=CaCl2+2H20
x.....................222
x=(74*222)/111 = 74*2 = 148g
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!