👤

Calculati volumul de solutie de H2SO4 de concentratie 98% si densitate=1,84g/cm3 necesar pentru a prepara 500mL solutie de H2SO4 cu Cm=0,2M

Răspuns :

Răspuns:

c,m= niu/V----> niu= 0,2x0,5 mol= 0,1mol H2SO4

m= niuxM= 0,1molx98g/mol= 9,8 g

c=mdx100/ms---> ms= 9,8x100/98g=10g

v,s=m,s/ro= 10/1,84 ml=5,43 ml       1ml=1cm³

Explicație:

Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!


Ze Questions: Alte intrebari