👤

O banca da dobanda anuala de 12%. Ce suma de bani a depus o persoana daca dupa 2 ani are in cont 3 763 200?

Răspuns :

112% x Y=Z 112%x z= 3763200=> Z= 3763200x100/112=> Z=3360000 112%x Y=3360000=> Y= 3360000x 100/112 =>Y = 3000000 Lei