ce intensitate are curentul electric ce traverseaza un fir din otel cu lungimea de 10km și aria secțiunii transversale de 0,25cm 2,dacă tensiunea electrica intre capete lui este egală cu 1kv".Ajutatima va rogggggggggggggggg
Cunossti l=10km=10 000m rezistivitatea ro o iei din tabel pentru Fier deoarece otelul este fierul S=0,25cm² U=1KV=1000V Afli R din formula: R=ro*l/S si aplici legea lui Ohm pentru o portiune de circuit I=U/R Succes si o primavara superba!
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!