👤

Puterea dezvoltata de o balena ,care inoata pe sub apa cu viteza de 10km/h ,este de 100kW.Sa se determine forta de rezistenta pe care apa o pune inaintarii balenei

Răspuns :

Scrii formula de definitie a puterii P=L/t si stiind ca L=F*d iar d/t=V obtii
P=L/t=F*d/t=F*V
Rezulta
 F=P/V
transformi in SI inainte de inlocuire
V=10Km/h=2,77m/s
P=100KW=100 000W
Succes si o primavara frumoasa!