👤

exemplu la o problema rezolvata despre solutii



Răspuns :

Calculeaza masa substantei necesare pregatirii unei solutii de hidroxid de potasiu cu masa de 500g si partea de masa 20%

m (sol KOH)=500 g
ω-20%
m (subst.)- ?

m (subst)=ω*m(sulutie) supra 100%= 20*500 supra 100= 100 g