Răspuns :
acid sulfuric:H2SO4
n-numarul de moli
M-masa molara
m-masa luata in calcul
n=m/M
M=2*1+32+4*16=98g/mol
29=m/98
m=29*98
m=2842 grame de acid sulfuric
n-numarul de moli
M-masa molara
m-masa luata in calcul
n=m/M
M=2*1+32+4*16=98g/mol
29=m/98
m=29*98
m=2842 grame de acid sulfuric
1 mol H2SO4........98 g H2SO4
29 moli H2SO4.........x x = 2842 g H2SO4 = 2,842 kg H2SO4
Aceasta problema se face utilizand masa molara a acidului sulfuric calculata cu toate masele atomice adunate si apoi se aplica regula de 3 simpla stiind ca intr-un mol de acid se afla chiar masa molara de acid astfel in 29 moli acid se afla 2842 g acid.
29 moli H2SO4.........x x = 2842 g H2SO4 = 2,842 kg H2SO4
Aceasta problema se face utilizand masa molara a acidului sulfuric calculata cu toate masele atomice adunate si apoi se aplica regula de 3 simpla stiind ca intr-un mol de acid se afla chiar masa molara de acid astfel in 29 moli acid se afla 2842 g acid.
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!