AJUTOR!!
Cw masa de solutie NaOH 20% se poate obtine din 2 moli Na2O in urma tratari acestuia cu apa?Ce cantitate de apa este necesara?
VA ROG MULT AJUTOR!!!!!!!!!!!
1 mol 1 mol 2 moli Na2O + H2O = 2NaOH 2 moli y moli x moli x=4 moli m = μ x n=> masa = 40 x 4 = 120 (md) ms = md x 100 / c = 120 x 100 / 20 = 600g y = 2 moli m H2O = 18 x 2 =36g unde n este numarul de moli;
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!