👤

Viteza medie de rotație a pământului in jurul soarelui este de 29.76 km/s.Ce distanță va parcurge pământul:
a)in decursul lecției de matematică;
b)in 24 ore ?


Răspuns :

a)29.76 Km x 45=133 875 km (in ora de mate)
b) 24 ore= 1 440 minute  29.76 km x 1440= 428 544 km(in 24 de ore)
Sper ca te-am ajutat!!!:)
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!


Ze Questions: Alte intrebari