Răspuns :
a)tensiunea la bornele rezistorului
P=UI rezulta U=P/I=4/2=2V
b)tensiunea la bornele bateriei
u=r*I=1*2=2V
c)rezistenta circuitului exterior
U=R*I rezulta R=U/I=2/2=1 ohm
d)tensiunea electromotoare a bateriei
E=U+u=2+2=4V
e) energia consumata prin circuitul exterior si interior in 10 secunde.
W=((E^2)/(R+r))*t=(16/(1+1))*10=80J
P=UI rezulta U=P/I=4/2=2V
b)tensiunea la bornele bateriei
u=r*I=1*2=2V
c)rezistenta circuitului exterior
U=R*I rezulta R=U/I=2/2=1 ohm
d)tensiunea electromotoare a bateriei
E=U+u=2+2=4V
e) energia consumata prin circuitul exterior si interior in 10 secunde.
W=((E^2)/(R+r))*t=(16/(1+1))*10=80J
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!