AJUROR!
Asezand pe un cantar 20 de alune resortul acestuia se comprima cu 9,8 mm .Stiind constanta elastica a resortului k=500N/m ,neglijand masa platanului si considerand alunele.Dar daca se pun pe cantar 46 de alune,cu cat se va comprima resortul?
Va rog!
La aceasta problema vom folosi regula de trei simpla sau de directa proportionala; ⇒20alune-Δl=9,8mm ⇒46alune-x [mm] ⇒x=46·9,8mm/20 ⇒x=46·98/10/20 ⇒x=23·98/5/20 ⇒x=2254/5/20 ⇒x=2254/5·20 ⇒x=1127/5·10 ⇒x=1127/50⇒Δl=22,54[mm]⇒se va comprima resortul;
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!