Răspuns :
a=4 cm=0,04 m
m=64 g=0,064 kg
V=a*a*a
V=0,04 m*0,04 m*0,04 m=0,000064 m cubi
G=m*g
G=0,064 kg*10 N/kg=0,64 N
ρ=m/V
ρ=0,064 kg/0,000064 m cubi=1000 kg/m cub.
m=64 g=0,064 kg
V=a*a*a
V=0,04 m*0,04 m*0,04 m=0,000064 m cubi
G=m*g
G=0,064 kg*10 N/kg=0,64 N
ρ=m/V
ρ=0,064 kg/0,000064 m cubi=1000 kg/m cub.
Latura cubului =4 cm =0,04 m
V=[tex] 0,04^{3} [/tex]=0,000064 [tex] m^{3} [/tex]
m=64 grame=0,064 kg
q=[tex] \frac{m}{v} [/tex]=[tex] \frac{0,064kg}{0,000064 m^{3} } [/tex]=1000kg/[tex] m^{3} [/tex]
V=[tex] 0,04^{3} [/tex]=0,000064 [tex] m^{3} [/tex]
m=64 grame=0,064 kg
q=[tex] \frac{m}{v} [/tex]=[tex] \frac{0,064kg}{0,000064 m^{3} } [/tex]=1000kg/[tex] m^{3} [/tex]
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!