👤

Doua coburi cu aceleasi dimensiuni cu l= 5cm au impreuna G= 43, 5 N. Unul din cuburi este din aluminiu cu densitate=2700kg/m3. Determinati masa fiecarui cub si materialul din care este confectionat al doilea cub. Se considera g=10N/Kg! Ajutati-ma va rog!

Răspuns :

Cred ca este ceva gresit. Anume G=4,35N si nu 43,5N
G=G1+G2
G=m1×g+m2×g=g(m1+m2)
m1=d1×V1, d1=2700kg/m³
m2=d2×V2 , d2=necunoscut
V1=V2=V=l³=125cm³
m1=d1×V
m2=d2×V
G=g(d1×V+d2×V)=g×V×d1+g×V×d2
G-g×V×d1=g×V×d2
d2=(G-g×V×d1)/(g×V)
Inlocuim cu datele problemei.
Mai intai facem transformari:
d1=2700kg/m³
V=125cm³=125×10⁻⁶m³
d2=(4,35-10×125×10⁻⁶×2700)/(10×125×10⁻⁶)
d2=780kg/m³ Lemn.







Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!


Ze Questions: Alte intrebari