Răspuns :
Pe o catena de ADN sunt 40 % de Adenina . Cite % de guanina vor fi pe molecula de ARNm ?
Rezolvare : o molecula de ADN are 2 catene , daca pe o catena sunt 40 % A , inseamna ca pe cealalta catena vor fi 40 % T . 40+40=80 . In total fiind 100 % , scadem din 100(nr total)-80( nr de adenina si timina din molecula de ADN) = 20 . Asta inseamna ca ii revine 10 % guaninei si 10 % citozinei .. Prin metoda complementaritatii , in procesul transcriptiei cind se va sintetiza molecula de ARNm , le vor reveni 40 % A si 10 % G . Deci raspunsul este : In molecula de ARNm vor fi 10 % de G .
Rezolvare : o molecula de ADN are 2 catene , daca pe o catena sunt 40 % A , inseamna ca pe cealalta catena vor fi 40 % T . 40+40=80 . In total fiind 100 % , scadem din 100(nr total)-80( nr de adenina si timina din molecula de ADN) = 20 . Asta inseamna ca ii revine 10 % guaninei si 10 % citozinei .. Prin metoda complementaritatii , in procesul transcriptiei cind se va sintetiza molecula de ARNm , le vor reveni 40 % A si 10 % G . Deci raspunsul este : In molecula de ARNm vor fi 10 % de G .
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Biologie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!