Cu semnul "*" notez inmultirea, iar cu semnul "/" notez linia de fractie.
t = 5 min = 5*60 s = 300 s.
Determinam intensitatea curentului in circuit aplicand legea lui Ohm pentru intreg circuitul:
I = E/(R + r).
I = 6/(2,8 + 0,2) = 6/3 = 2(A).
Caldura degajata in circuitul exterior este(vezi teoria): Q = R*I*I*t = 2,8*2*2*300 = 3360(J) = 3,36(kJ).
Asta este parerea mea.