Răspuns :
Cu semnul "*" notez inmultirea, iar cu semnul "/" notez linia de fractie.
a)
Se aplica ecuatia de stare a gazelor perfecte, in cazul amestecului gazos din rezervor.
pV = nRT, de unde p = nRT/V.
Pentru N2 voi folosi indicele 1, iar pentru H2 voi folosi indicele 2.
Se cunosc:
Numarul de moli de amestec gazos este n = n1 + n2 = 4 + 6 = 10(moli).
R = 0,082 l*atm/(K*mol);
T = 47 + 273 = 320(K);
Am folosit relatia T(K) = t(in grade Celsius) + 273.
V = 8 litri.
Deci: p = 10*0,082*320/8 = 32,8(atm).
b)
Mase molare: pentru N2 este M1 = 2*14 = 28(g/mol); pentru H2 este M2 = 2*1 = 2(g/mol).
Pentru a gasi masa moleculara medie(pe care ar trebui s-o notez cu M cu bara deasupra; cel putin asa notam eu), vom calcula fractiile molare.
Pentru N2: x1 = numar moli N2/numar total de moli = 4/10 = 0,4.
Pentru H2: x2 = numar moli H2/numar total de moli = 6/10 = 0,6.
Deci masa moleculara medie este: M = x1*M1 + x2*M2 = 0,4*28 + 0,6*2 = 11,2 + 1,2 = 12,4(g/mol).
Densitatea in raport cu aerul(o voi nota d aer) a acestui amestec gazos este raportul dintre masa moleculara medie a acestui amestec si masa moleculara medie a aerului(adica 28,9 g/mol).
Deci: d aer = 12,4/28,9 = aprox. 0,4290 = aprox. 0,43.
Asta este parerea mea.
a)
Se aplica ecuatia de stare a gazelor perfecte, in cazul amestecului gazos din rezervor.
pV = nRT, de unde p = nRT/V.
Pentru N2 voi folosi indicele 1, iar pentru H2 voi folosi indicele 2.
Se cunosc:
Numarul de moli de amestec gazos este n = n1 + n2 = 4 + 6 = 10(moli).
R = 0,082 l*atm/(K*mol);
T = 47 + 273 = 320(K);
Am folosit relatia T(K) = t(in grade Celsius) + 273.
V = 8 litri.
Deci: p = 10*0,082*320/8 = 32,8(atm).
b)
Mase molare: pentru N2 este M1 = 2*14 = 28(g/mol); pentru H2 este M2 = 2*1 = 2(g/mol).
Pentru a gasi masa moleculara medie(pe care ar trebui s-o notez cu M cu bara deasupra; cel putin asa notam eu), vom calcula fractiile molare.
Pentru N2: x1 = numar moli N2/numar total de moli = 4/10 = 0,4.
Pentru H2: x2 = numar moli H2/numar total de moli = 6/10 = 0,6.
Deci masa moleculara medie este: M = x1*M1 + x2*M2 = 0,4*28 + 0,6*2 = 11,2 + 1,2 = 12,4(g/mol).
Densitatea in raport cu aerul(o voi nota d aer) a acestui amestec gazos este raportul dintre masa moleculara medie a acestui amestec si masa moleculara medie a aerului(adica 28,9 g/mol).
Deci: d aer = 12,4/28,9 = aprox. 0,4290 = aprox. 0,43.
Asta este parerea mea.
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!